XYZ TC320LTY
XYZ TC320LTY
DESCRIPTION
MACHINE INFORMATION
Manufacturer
XYZ
Model
TC320LTY
Year
2019
Condition
(Used) Great
Serial Number
STN20103
Control
Siemens 828D Control
Accessories
Filtermist, Swarf Conveyor, Driven & Static tool holders, 3 jaw chuck, tool eye & manuals.
MACHINE SPECIFICATIONS
Control
Siemens 828D Control
Bar Capacity
91mm
Chuck Size
3 Jaw Chuck
Distance Between Centres
550mm
Max Cutting Diameter
320mm
Max Cutting Length
550mm
Spindle Speed
3,300RPM
Turret Positions
12 VDI Station
Milling Speed
4,000rpm
Swing
450mm
X Axis Travel
270mm
Y Axis Travel
100mm
Z Axis Travel
600mm